Pro koho běžíme?

Matýsek

Výtěžek z akce již tradičně připadne na dobrou věc. V minulosti jsme se soustředili zejména na nákup elektrických křesel pro pohybově handicapované, tentokrát jsme se rozhodli poslat pomoc do řad těch nejmenších. Letošní výtěžek poputuje na zafinancování neurorehabilitace pro malého Matýska potýkajícího se s dětskou mozkovou obrnou.

Matěj se narodil předčasně ve 34. týdnu, po porodu se objevily problémy s dýcháním s nutností intubace. Nedostatečný přísun kyslíku do mozku a sepse, kterou prodělal během pobytu na neonatologickém oddělení, pak měly za následek jeho další zdravotní problémy a opoždění ve vývoji. V necelém roce mu byla diagnostikována dětská mozková obrna, konkrétně spastická kvadruparéza. Později se přidala také epilepsie, ta však již pár měsíců zůstává bez manifestace.

Celý Matějův život se tak stále točí na kolotoči prohlídek, rehabilitací a cvičení – od terapie podle Vojty přes Bobath metodu až po neurorehabilitační koncept zvaný Klim-therapy. Časově náročný léčebný program už však přináší své ovoce a Matěj již dosáhl mnoha pokroků. Dnes se bez problémů přetočí na břicho a zpět, zvedne se na všechny čtyři, dokáže se doplazit za hračkou. Dochází i ke zlepšení jemné motoriky a Matěj je schopen si za určité podpory v sedě nebo v kleku samostatně hrát. Úspěchy mu činí obrovskou radost a motivují jej k další tvrdé práci. Dopředu jej ve vývoji posouvá rovněž jeho malý bráška Vojtíšek.

Matýsek přesto ještě není schopen samostatně sedět ani stát, zvýšená spasticita na všech končetinách mu nedovolí se na nohy vzepřít, natož udělat první krůčky. K tomu je bohužel potřeba rozsáhlejší léčba, která bohužel není hrazena pojišťovnou a je tak náročná rovněž finančně.

Navzdory tvrdému údělu však Matýskovi úsměv z jeho dětské tváře nemizí. Přijďte jej v červnu podpořit na 4. ročník charitativního běhu!

 

„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich