Rozhovor s Matýskovou rodinou

1. Jak probíhá váš typický den?

Matýsek chodí do školky pro tělesně postižné. Paní učitelky se mu zde celý den, stejně jako ostatním dětem, intenzivně věnují a zapojují jej do různých aktivit – muzikoterapie, canisterapie, rehabilitace, občas také přijde na řadu bazén nebo perlička. Přibližně kolem čtvrté hodiny Matýska vyzvedneme a jedeme domů, na výlet nebo za rodinou či kamarády. Doma většinou již necvičíme, večer usínáme společně v jedné posteli při pohádce nebo filmu. Takto vypadá náš běžný den, pokud nenastanou zdravotní komplikace nebo se nepohybujeme mimo Liberec – krom výletů nám totiž čas zpestřují rehabilitační pobyty, které obvykle trvají 2 až 4 týdny.

2. Jak Matýsek drží krok se svým bratrem Vojtíškem? Jak vychází s ostatními dětmi?

Matěj rád brášku pozoruje a z Vojty se pomalu stává malý asistent, dělí se s ním o jídlo, podává mu hračky a tak dál. Jako každé dítě má ale své nálady a občas lumpačí, to se pak slovně škádlí a pošťuchují. S ostatními dětmi se Matěj moc nestýká, většinou si ho nevšímají, je raději mezi dospělými.

3. Omezuje nějak péče o Matýska váš běžný život? Poskytujete péči sami nebo zapojujete další blízké osoby?

V minulosti, když jsme cvičili několikrát denně podle Vojtovy metody, jsme hodně omezili cestování a výlety. Pokud chceme trávit čas spolu teď, přizpůsobujeme se jeho omezeným možnostem pohybu. Zatím Matěj váží jen 14kg, takže je možné poponést jej v ruce či v krosně. S hlídáním a péčí o oba kluky nám hodně pomáhá rodina a občas i kamarádky. Dost se angažuje moje babička, která má času nejvíce.

4. Jak s onemocněním bojuje sám Matýsek? Užívá si dětství stejným způsobem jako ostatní děti v jeho věku?

Matěj obecně neměl jednoduchý start do života, asi po měsíci, kdy jsme si ho mohli vzít domů z porodnice, byl velice neklidný a nebyl schopný navazovat oční kontakt. Po půl roce začal Matýsek více vnímat svět kolem sebe a začali jsme se společně radovat ze života, objevovali jsme vhodné hračky a zvuky, které ho začaly motivovat. Později mu také v běžném životě začaly pomáhat brýle. Konečně se mohl něčím zabavit, učili jsme se první zvuky zvířátek a základní slovíčka. Matýsek je velmi citlivý a vnímavý, v komunikaci nemá problémy a povídá si velmi rád. I přes svůj pohybový handicap se často zapojuje do společnosti a je rád středem pozornosti, především starších dětí a dospělých, protože jsou klidnější a dokáží mu porozumět daleko lépe.

5. Je něco, co Matýskovi podle Vás chybí?

Matýsek by moc rád dělal naplno vše, co ho baví, tak jako my všichni. Bohužel mu to jeho tělíčko a vědomí plně neumožňují. Začíná si to stále více uvědomovat a své pocity frustrace dává najevo. Velice by mu pomohlo, kdyby se naučit používat levou stranu těla, především ruku. Na jeho koordinaci je toto postižení znát. Moc rád by se naučil hrát na kytaru a řídit autíčka.

6. Co bylo pro Vás od diagnostiky DMO nejtěžší?

Vůbec nejtěžší bylo srovnat se s pocitem, že jsme třeba mohli udělat více. Zbavit se naskakujících otázek jako „Jak by na tom mohl být Matěj teď, kdybychom měli všechny dostupné informace a možnosti péče?“ Teď jsme ale moc rádi, že se Matěj nadšeně zapojuje do rehabilitace a je to pro něj další forma hry. Neradi bychom ho do cvičení nutili, proto se snažíme, aby vždy dělal to, co ho baví, a on tak získal větší motivaci pro dosažení všeho, co si bude přát. Aktivní formy rehabilitací jako Bobath koncept a Klimtherapy mu toto umožňují.

7. Jsou nějaké problémy, na které v průběhu Matějovy léčby narážíte?

I když je rehabilitace finančně nákladná, máme nesmírné štěstí, že jsme obklopeni spoustou lidí, kteří jsou ochotni pomoci, ať už jednotlivě nebo prostřednictvím dalších organizací a nadací. Jsme za to moc vděční a víme, že s pomocí každého z vás bude Matějův život stále šťastnější.

„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“ Mark Twain